Lugolov roztok bol prvýkrát urobený francúzskym lekárom J G A Lugolom v roku 1829. Dr Lugol skúmal jednotlivé látky, ktoré by mohli pomôcť liečiť infekcie. Zistil, že jód by mohol byť použitý a jeho účinky vyzerajú sľubne. Použil ho v pomere 1:2 jódu k jodidu draselnému. Tento pomer sa používa dodnes.
Účinky jódu, varovania a kontraindikácie detailne spracoval Dr Brownstein v knihe „Iodine - Why You Need It, Why You Can't Live Without It“ (Jód - Prečo ho potrebujete, prečo nemôžete žiť bez neho).
Dr Brownstein považuje jód za najviac nepochopenú živinu. Verí, že nie je možné dosiahnuť optimálneho zdravia, keď je v tele nedostatok jódu. Táto kniha obsahuje informácie o tom, ako terapia jódom môže pomôcť pri nasledujúcich diagnózach:
- ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou)
- Autizmus
- Rakovina prsníka, štítnej žľazy, vaječníkov a maternice
- Detoxikácia
- Únava
- Fibrocystické prsia
- Graves-Basedowova choroba (autoimunitná choroba štítnej žľazy)
- Hashimotova choroba (chronický autoimunitný zápal štítnej žľazy)
- Hypotyreóza
- Slabý imunitný systém
- Nedostatok jódu a štítna žľaza
Viac ako stovky rokov bol jód známou zložkou, ktorá je nevyhnutná pre produkciu hormónou štítnej žlazy. Napriek tomu nie je často poukazované na ďalšie vplyvy jódu na organizmus a jeho nezastupiteľnú úlohu. Jód môžeme nájsť v každej z biliónov buniek v tele.
Jód nie je dôležitý iba pre podukciu hormónou štítnej žlazy, ale je tiež zodpovedný za produkciu všetkých ostatných hormónov v ľudskom organizme. Adekvátna úroveň jódu v organizme je potrebná pre správne fugovanie imunitného systému. Jód obsahuje účinné antibakteriálne antiparazitné, proti vírusové ako aj proti rakovinové vlastnosti. Jód je tiež efektívny na liečenie fibrocystické ochorenie prsníka (cysty prsníka) a cýst vaječníkov.
Približne 1/3 ľudskej populácie žije v oblastiach, kde je nedostatok jódu ako to bolo uvádzané Medzinárodnou Zdravotníckou Organizáciou (WHO). Extrémny nedostatok jódu môže viesť k rôznym ochoreniam aj k tým závažným ako je mentálna retardácia, zvýšenej detskej a novorodeneckej úmrtnosti, strume, neplodnosti a ďalším. Syndróm nedostatku jódu je najčastejšia forma mentálnej retardácie, ktorej sa dá najľahšie predchádzať.
Mimochodom, brokolica, kapusta a sója, spomaľujú vstrebávanie jódu. Naopak konzumácia marhúl, banánov a tučných rýb sa práve doporučuje.