Nádcha je najčastejšie sa vyskytujúca vírusová infekcia horných dýchacích ciest. Naše dýchacie cesty sú neustále otvorenou sústavou, ľahko do nich vniknú rôzne baktérie a vírusy. Pri zníženej obrannej funkcii našej imunity sa týmto spôsobom prenáša infekcia, napadajúca sliznicu prvého kontaktu. Tá stráca odolnosť a schopnosť obrany a podlieha vplyvom infekcie. Začne produkovať nadmerné množstvo najprv číreho, neskôr hnisavého sekrétu. Človek takto pociťuje prvé nepríjemné príznaky vo forme upchatého nosa, kýchania a zhoršenej schopnosti dýchania. V ďalšej fáze sa pridávajú bolesti hlavy, zvýšená únava, slzenie, a potom aj nechutenstvo. V neskorom štádiu sa zápal môže rozšíriť do okolia stredného ucha a vedľajších nosných dutín.
Na liečbu nádchy existuje množstvo prípravkov, najčastejšie vo forme nosných kvapiek a sprejov. Tie sa dajú rozdeliť zhruba do dvoch skupín, prírodné a chemické.
Do skupiny chemických prípravkov patria predovšetkým prípravky skupín antihistaminík, antibiotík alebo prípadne kortikoidných prípravkov (používaných pri chronickej alebo neinfekčnej - alergickej nádche). Ich výhodou je pomerne rýchla účinnosť, nevýhodou je nešetrnosť a riziko vzniku rezistencie a závislosti. Takéto kvapky rýchlo zmršťujú roztiahnuté cievy. Vďaka tomu sliznica spľaskne, nosný prieduch sa spriechodní, hlien odtečie a človeku sa dočasne uľaví. Po čase však účinok poľaví, a ak sa nezačne liečiť pôvodná infekcia, opäť nastane uvoľnenie ciev, ktoré sa začnú rozťahovat a celý proces sa opakuje. Účinok kvapiek sa skracuje, sliznica zostáva trvalo zhrubnutá, jej štruktúra sa stáva nepružnou a človek sa môže stať závislým na pravidelných dávkach lieku v krátkych intervaloch.
A antibiotické kvapky (napr. Bioparox), zasa neúčinkujú v počiatočných fázach a pôsobia iba na bakteriálnu infekciu.
Do skupiny prírodných prípravkov patria výrobky obsahujúce morskú vodu, alebo roztok NaCl (kuchynská soľ - chlorid sodný), prípadne obohatené o extrakty liečivých bylín. Ich nevýhodou je pomalší nástup účinku, ktorý môže byť vyvážený včasným podaním. Nespornou výhodou je šetrnosť a nie sú návykové.
Grepofit nosol aqua patrí do skupiny prírodných prípravkov. Svojou komplexnou formuláciou sa však usiluje docieliť rýchly a najmä dlhotrvajúci účinok, porovnateľný s chemickými prípravkami.
Ako základ obsahuje treťohornú termálnu vodu, obohatenú o extrakty šalvie lekárskej a šišiaku bajkalského, grepový extrakt, kyselinu hyaluronovú a čistú esenciu myrty obyčajnej.
- pôsobí proti nádche a jej prejavom
- zlepšuje dýchanie a zmierňuje priebeh choroby
- predchádza návratu ochorenia
- zaisťuje hygienu nosnej sliznice
- je vhodný pre osoby v klimatizovanom prostredí
Náš nos, okrem iného, slúži aj na filtráciu nečistôt, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu. Hrubé nečistoty zachytávajú nosné chĺpky, zatiaľ čo drobnejšie častice sa prilepujú na nosnú sliznicu. Na jej povrchu sú drobné riasinky prekryté prirodzeným hlienom a ich neustály pohyb umožňuje za normálnych okolností postupné odlučovanie nečistôt. Ak však máme sliznicu veľmi suchú, alebo ak je hlien priveľmi hustý, riasinky sú obmedzené v pohybe a ich funkcia je obmedzená.
Preventívnym ošetrením Grepofitom nosol aqua na báze dennej hygieny docielite šetrné očistenie sliznice a znížite riziko infekcie horných dýchacích ciest.
Veľmi vhodný je tento návyk pre osoby, ktoré sú denne vystavené pobytu v klimatizovanom priestore. Sliznice sa tak regenerujú a zvlhčujú a dokážu zabrániť negatívnym dôsledkom tejto dlhodobej expozície.